Implantologia

W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi wszczepiania implantów, jako leczenie pojedynczych braków zębowych, grupowych lub bezzębia. Oprócz konwencjonalnych implantów, stosujemy także miniimplanty do stabilizacji protez ruchomych – dobre rozwiązanie dla pacjentów, nie mogących zaakceptować ruszającej się protezy dolnej. Zapraszamy na wizytę konsultacyjną, na której lekarz określi plan leczenia i odpowie na pytania dotyczące zabiegu, a także poźniejszej odbudowy protetycznej planowanej na implantach.

 

Implant to najnowocześniejsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku zęba lub zębów. Niewielka, tytanowa śruba, która po wszczepieniu w kość szczęki lub żuchwy zastępuje korzeń zęba.  Na implantach montowana jest korona lub most jako uzupełnienia stałe lub proteza całkowita jako uzupełnienie ruchome, aczkolwiek stabilne. Implanty zbudowane są z najwyższej jakości tytanu – materiału biozgodnego, obojętnego dla ludzkiego organizmu – wszczep nie jest traktowany jako ciało obce, lecz integruje się z kością. Współpracujemy z firmami implantologicznymi o renomie światowej, dzięki czemu jesteśmy pewni jakości tych materiałów. Ważnym jest, aby brakujący ząb uzupełnić w jak najkrótszym czasie, ponieważ po ekstrakcji – usunięciu, otaczająca go kość zaczyna zanikać, następuje przesuwanie się zębów sąsiednich oraz przeciwstawnych w kierunku luki po brakującym zębie. W przyszłości powoduje to pogorszenie warunków zgryzowych, warunków do implantacji, chorób przyzębia i w konsekwencji do utraty kolejnych zębów. W większości przypadków można przeprowadzić implantację natychmiastową, czyli atraumatyczne usunięcie zęba i wprowadzenie wszczepu w to miejsce odbywa się na jednym zabiegu. 

 

Czasem przez zabiegiem wszczepienia implantu konieczna jest regeneracja kości, utraconej ze względu na długoczasowy brak zęba/zębów lub długotrwały stan zapalny. Stosujemy materiały kościozastępcze renomowanych firm, a także wykonujemy zabiegi przeszczepów kości własnej pacjenta. Zabiegi regeneracyjne często wspomagane są użyciem osocza bogatopłytkowego PRF, który uzyskujemy z krwi własnej Pacjenta, pobranej tuż przed zabiegiem. 

 

 

Pojedyncza korona na implancie – wypełnienie pojedynczego braku pomiędzy istniejącymi zębami za pomocą indywidualnie dopasowanej korony, co eliminuje potrzebę szlifowania sąsiadujących zębów, jak przy wykonywaniu tradycyjnego mostu.

Most na implantach – pozwala zastąpić kilka zębów jednocześnie przy relatywnie prostej procedurze. W efekcie odzyskujemy możliwość prawidłowego przeżuwania pokarmu oraz zdrowy uśmiech. 

Mocowanie protezy – rozwiązanie tego typu pozwala na ustabilizowanie protezy, dzięki czemu możliwe jest przywrócić w dużym stopniu utraconą estetykę i funkcję żucia. 

 

KROK PO KROKU

 

– KONSULTACJA – Pierwsza wizyta to spotkanie z lekarzem implantologiem. Celem tej wizyty jest uzyskanie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, z uwzględnieniem przebytych i obecnych chorób, przyjmowanych leków oraz nałogów. Niezbędne do konsultacji jest badanie tomografii CBCT – skierowanie na badanie można uzyskać, kontaktując się z gabinetem. Badanie to obrazuje warunki, jakie posiada pacjent do przeprowadzenia zabiegu implantacji. Na konsultacji określany jest szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem, który po konsultacji jest przesyłany Pacjentowi na adres e-mail. 

– ZABIEG – WSZCZEPIENIE IMPLANTU – W trakcie tego etapu umieszczany jest implant lub kilka implantów w określonej pozycji w kości. Zabieg ten wykonuje się za pomocą mało urazowej techniki chirurgicznej. Często, wraz z wszczepianiem implantu, wykonywany jest także zabieg regeneracji kości, potrzebnej do długoczasowego utrzymania implantu.

– ETAP GOJENIA – Po wszczepieniu implantu rozpoczyna się proces zwany osteointegracją, czyli gojenie się tkanki kostnej wokół implantu. Implant powinien uzyskać wstępną stabilizację w kości. Dla jej dalszego podniesienia zamyka się go pod dziąsłem na kilka do kilkunastu tygodni, w zależności od ilości i jakości otaczającej go tkanki kostnej.

– ODSŁONIĘCIE IMPLANTU – Gdy upłynie ustalony wcześniej czas przeznaczony na gojenie następuje odsłonięcie implantu. Lekarz w znieczuleniu nacina błonę śluzową położoną bezpośrednio nad wszczepem i wkręca w implant śrubę gojącą – ma ona na celu wygojenie i ukształtowanie tkanek dziąsła dla przyszłej korony protetycznej.

– ETAP PROTETYCZNY – Podczas tego etapu wykonuje się koronę, most lub protezę przymocowaną do implantu. Najczęściej etap ten trwa ok. 2-4 tygodni, polega na pobraniu wycisków na jednej wizycie oraz oddaniu uzupełnienia protetycznego na kolejnej.